Non-Stop Tournaments 2016 (5 players):
(Jukka Joutsi * up-dated: 7.2.2017)

Introduction * Esittely:

All tournaments are friendly and FREE of all costs. Five (5) players in each group ("round robin"-system - all players meet each others once). New groups start at once, when we have got five (5) players ready. We play the games usually in some free Internet chess server (like for instance "RedHotPawn"). Create an account there with a user name (we need to know also your "real" name). Mostly we use thinking time: 3 days + 7 days timebank.

Kaikki turnauksemme omat ILMAISIA ja kaikista virallisista tahoista riippumattomia. Turnausryhmissä viisi (5) pelaajaa ja muut kohdataan kerran (vain neljä peliä ryhmässä kaikille). Uudet ryhmät alkavat heti, kun ilmoittautuneita on viisi. Pelit pelataan useimmiten Internetin shakkiserverillä (esim. redhotpawn), mutta muutkin vastaavat kelpaavat. Luo tili ja nimimerkki (meidän pitää kuitenkin tietää oikea nimesi). Peleissä käytetään erikseen, tapauskohtaisesti sovittuja miettimisaikoja. Esim 3 vrk + 7 vrk aikapankki.

23 turnausryhmää (23 tournament groups) * Uusia ryhmiä ei aloiteta * No new groups started at the moment.

Non-Stop Group #23 (10.12.2016-7.2.2017).

#:
name
games
1-0:
½-½
0-1
points
1.
Veikko Virtanen, Finland
4
4
0
0
4
2.
Stuart Kerr, USA
4
3
0
1
3
3.
Casey Wasserman, United kIngdom
4
2
0
2
2
4.
Torrey, Barbados
4
1
0
3
1
5.
Scott Penfold, Australia
4
0
0
4
0

RESULTS: Virtanen vs. Kerr, Wasserman, Penfold, Torrey 1-0; Kerr vs. Torrey, Wasserman 1-0; Wasserman, Kerr, Torrey vs. Penfold 1-0; Wasserman-Torrey 1-0.

Non-Stop Group #22 (6.12.2016-9.1.2017).

#:
name
games
1-0:
½-½
0-1
points
1.
Jukka Joutsi, Finland
4
3
1
0
2.
Wayne Jordaan, South Africa
4
3
0
1
3
3.
Veikko Virtanen, Finland
4
2
1
1
4.
Benor, Israel
4
1
0
3
1
5.
Lassen Talbro, Denmark
4
0
0
4
0

RESULTS: Virtanen, Joutsi vs. Benor 1-0 * Joutsi, Virtanen, Benor vs. Talbro 1-0 * Virtanen-Joutsi ½-½, Virtanen, Talbro, Benor vs. Jordaan 0-1, Joutsi-Jordaan 1-0.

Non-Stop Group #21 (19.11.2016-2.1.2017).

#:
name
games
1-0:
½-½
0-1
points
1.
Jukka Joutsi, Finland
4
2
2
0
3
2.
Lasse Lampinen, Finland
4
2
1
1
3.
Juhani Koivisto, Finland
4
2
1
1
4.
Walmir Gil, Brasil
4
2
0
2
2
5.
Filipe Fernando Souza, Brasil
4
0
0
4
0

RESULTS: Koivisto, Joutsi, Lampinen, Gil vs Souza 1-0; Lampinen-Gil 0-1; Joutsi, Koivisto vs. Gil 1-0; Lampinen, Koivisto vs. Joutsi ½-½; Lampinen-Koivisto 1-0.

Non-Stop Group #20 (18.11.2016-1.1.2017).

#:
name
games
1-0:
½-½
0-1
points
1.
Lassen Talbro, Denmark
4
3
0
1
3
2.
Bob Reid, Scotland
4
3
0
1
3
3.
Kevin LeBlanc, Canada
4
2
0
2
2
4.
Ben Finnström, Finland
4
1
1
2
5.
Jere Salovaara, Finland
4
0
1
3
½

RESULTS: Finnström, Salovaara vs. Reid 0-1, Talbro, Salovaara vs. LeBlanc 0-1, Finnström, Salovaara vs. Talbro 0-1, Salovaara-Finnström ½-½, Finnström-LeBlanc 1-0, Talbro-Reid 1-0, Reid-Leblanc 1-0.

Non-Stop Group #19 (17.11.-24.12.2016).

#:
name
games
1-0:
½-½
0-1
points
1.
Jukka Joutsi, Finland
4
3
1
0
2.
Ken Willemse, South-Africa
4
3
0
1
3
3.
Fred Ryan, USA
4
2
0
2
2
4.
Matt Hansen, USA
4
1
0
3
1
5.
Ilkka Mutanen, Finland
4
0
1
3
½

RESULTS: Joutsi vs. Ryan, Hansen, Willemse 1-0; Mutanen vs. Ryan, Willemse, Hansen 0-1, Mutanen-Joutsi ½-½; Willemse vs. Ryan, Hansen 1-0; Ryan-Hansen 1-0.

Non-Stop Group #18 (16.11.-10.12.2016).

#:
name
games
1-0:
½-½
0-1
points
1.
Jukka Joutsi, Finland
4
2
2
0
3 (mutual)
2.
Chris Paprocki, USA
4
3
0
1
3
3.
Torrey, Barbados
4
2
0
2
2
4-5.
Ilkka Mutanen, Finland
4
0
2
2
1
4-5.
Ben Finnström, Finland
4
0
2
2
1

RESULTS: Joutsi-Paprocki 1-0, Joutsi-Torrey 1-0, Finnström vs Paprocki, Torrey 0-1, Mutanen vs Torrey, Paprocki 0-1,
Mutanen vs. Finnström, Joutsi ½-½, Finnström-Joutsi ½-½., Torrey-Paprocki 0-1.

Non-Stop Group #17 (13.11.-20.12.2016).

#:
name
games
1-0:
½-½
0-1
points
1.
Väinö Airaksinen, Finland
4
2
2
0
3 (mutual)
2.
Jukka Joutsi, Finland
4
3
0
1
3
3.
Cliff Lewis, USA
4
2
1
1
4.
Ben Finnström, Finland
4
1
1
2
5.
Karl Conroy, Ireland
4
0
0
4
0

RESULTS: Joutsi vs. Lewis, Conroy, Finnström 1-0; Airaksinen vs. Conroy, Joutsi 1-0; Finnström, Conroy vs. Lewis 0-1; Airaksinen vs. Lewis, Finnström ½-½, Finnström-Conroy 1-0.

Non-Stop Group #16 (started: 10.11.2016).

#:
name
games
1-0:
½-½
0-1
points
1.
Pekka B. Roiha, Finland
4
3
1
0
2.
Panu Parikka, Finland
4
2
2
0
3
3.
Thanh Nguyen, Viet Nam
4
2
0
2
2
4.
Torbjörn Molvig, Sweden
4
1
1
2
5.
Tim Burgess, UK
4
0
0
4
0

RESULTS: Roiha, Parikka, Thanh Nguyen, Molvig vs. Burgess 1-0, Parikka, Roiha vs. Thanh Nguyen 1-0; Roiha, Molvig vs. Parikka ½-½, Molvig vs. Roiha, Thanh Nguyen 0-1.

Non-Stop Group #15 (9.11.-14.12.2016).

#:
name
games
1-0:
½-½
0-1
points
1.
Jukka Joutsi, Finland
4
3
0
1
3 (mutual)
2.
Javier Franco, Spain
4
3
0
1
3
3.
Simon M. Hardy, UK
4
2
0
2
2 (mutual)
4.
Larry Franklin, USA
4
2
0
4
2
5.
Ricardo Pinto, Mexico
4
1
0
3
1

RESULTS: Joutsi vs Pinto, Franklin, Franco 1-0; Joutsi, Franklin vs. Hardy 0-1; Pinto-Hardy 1-0, Pinto-Franklin 0-1, Franco vs Pinto, Franklin, Hardy 1-0.

Non-Stop Group #14 (8.11.2016-3.1.2017).

#:
name
games
1-0:
½-½
0-1
points
1.
Veikko Virtanen, Finland
4
3
1
0
2.
Jukka Joutsi, Finland
4
2
2
0
3
3.
Matti Korpi, Finland
4
1
2
1
2
4.
Tchouamou, Cameroon
4
1
1
2
5.
Nitish Das, India
4
0
0
4
0

RESULTS: Joutsi, Virtanen vs. Tchouamou 1-0, Joutsi, Korpi, Virtanen, Tchouamou vs. Nitish Das 1-0, Korpi vs. Joutsi, Tchouamou ½-½. Virtanen-Joutsi ½-½, Korpi-Virtanen 0-1.

Non-Stop Group #13 (8.11.-12.12.2016).

#:
name
games
1-0:
½-½
0-1
points
1.
Panu Parikka, Finland
4
3
1
0
2.
Jussi Holma, Finland
4
3
0
1
3
3.
Francesco Massei, Italy
4
2
1
1
4-5.
Rick Brown, USA
4
0
1
3
½
4-5.
Andre Viegas, Brasil
4
0
1
3
½

RESULTS: Parikka vs. Viegas, Brown 1-0, Holma vs. Brown, Viegas 1-0, Brown-Massei 0-1, Massei-Holma 0-1, Holma-Parikka 0-1, Massei-Viegas 1-0, Parikka-Massei ½-½, Viegas-Brown ½-½.

Non-Stop Group #12 (2.11.2016-15.1.2017).

#:
name
games
1-0:
½-½
0-1
points
1-2.
Lasse Lampinen, Finland
4
2
2
0
3
1-2.
Alan Hollywell, UK
4
2
2
0
3
3-4.
Jukka Joutsi, Finland
4
1
2
1
2
3-4.
Carsten Nilaus Pedersen, Denmark
4
1
2
1
2
5.
Ahmed Mohammed, Egypt
4
0
0
4
0

RESULTS: Lampinen-Joutsi 1-0, Hollywell-Joutsi ½-½, Lampinen-Hollywell ½-½; Joutsi, Lampinen vs. Pedersen ½-½; Hollywell-Pedersen 1-0, Joutsi, Lampinen, Pedersen, Hollywell vs. Ahmed Mohammed 1-0.

Non-Stop Group #11 (1.11.-28.12.2016).

#:
name
games
1-0:
½-½
0-1
points
1.
Jukka Joutsi, Finland
4
4
0
0
4
2.
Fred Fournier, France
4
3
0
1
3
3.
Cary Stover, USA
4
2
0
2
2
4.
Claudiu Alexandru, Romania
4
1
0
3
1
5.
Rob Hamer, UK
4
0
0
4
0

RESULTS: Joutsi vs Hamer, Alexandru, Stover, Fournier 1-0 * Fournier vs Hamer, Alexandru, Stover 1-0 * Stover, Alexandru vs Hamer 1-0, Stover-Alexandru 1-0.

Non-Stop Group #10 (24.10.2016-18.1.2017).

#:
name
games
1-0:
½-½
0-1
points
1.
Jukka Joutsi, Finland
4
3
1
0
2.
Steve Larrabee, United Kingdom
4
3
0
1
3
3.
Essam Abbas, Egypt
4
1
1
2
4.
James Gaunt, USA
4
1
0
3
1
5.
Fredrick Rivenson, USA
4
1
0
3
1

RESULTS: Joutsi vs Gaunt, Larrabee, Rivenson 1-0, Joutsi-Abbas ½-½; Larrabee vs. Ebbas, Gaunt 1-0, Gaunt, Larrabee vs. Rivenson 1-0, Abbas-Gaunt 1-0, Rivenson-Abbas 1-0.

Non-Stop Group #9 (23.10.2016-2.1.2017).

#:
name
games
1-0:
½-½
0-1
points
1.
Seppo Honkanen, Finland
4
3
1
0
2.
Charles Lucas, Malaysia
4
3
0
1
3
3.
Kieran Bennett, Ireland
4
2
0
2
2
4.
Petri Hämäläinen, Finland
4
1
0
3
1
5.
Denis Hogan, Ireland
4
0
1
3
½

RESULTS: Honkanen vs. Bennett, Hämäläinen, Lucas 1-0; Lucas vs. Bennett, Hogan, Hämäläinen 1-0; Hämäläinen-Bennett 0-1, Hogan-Honkanen ½-½, Hämäläinen, Bennett vs. Hogan 1-0.

Non-Stop Group #8 (23.10.-15.12.2016).

#:
name
games
1-0:
½-½
0-1
points
1.
Väinö Airaksinen, Finland
4
4
0
0
4
2.
Rick Brown, USA
4
3
0
1
3
4.
Norm Budman, USA
4
2
0
2
2
4.
Arnoud Meijer, Holland
4
1
0
3
1
5.
Joaquin Quintana, Argentina
4
0
0
4
0

RESULTS: Airaksinen-Brown 1-0; Meijer, Brown, Budman, Airaksinen vs. Quintana 1-0; Budman-Brown 0-1, Brown-Meijer 1-0; Budman, Airaksinen vs. Meijer 1-0.

Non-Stop Group #7 (15.10.-27.11.2016).

#:
name
games
1-0:
½-½
0-1
points
1.
Jukka Joutsi, Finland
4
4
0
0
4
2.
John Rowe, Canada
4
3
0
1
3
3.
Per Madsen, Sweden
4
2
0
2
2
4.
Raymond McCollum, USA
4
1
0
3
1
5.
Ruben Pauwels, Belgium
4
0
0
4
0

RESULTS: Joutsi-McCollum 1-0, Pauwels-Madsen 0-1, Joutsi-Pauwels 1-0, Joutsi-Rowe 1-0, Joutsi-Madsen 1-0, McCollum-Pauwels 1-0, Rowe-Pauwels 1-0, McCollum-Madsen 0-1, Rowe-McCollum 1-0, Madsen-Rowe 0-1.

Non-Stop Group #6 (11.10.-14.11.2016).

#:
name
games
1-0:
½-½
0-1
points
1-2.
Artur Savitskiy, Russia
4
3
1
0
1-2.
Jukka Joutsi, Finland
4
3
1
0
3.
Erwin Weinzinger, Switzerland
4
2
0
2
2
4.
Mike Street, Australia
4
1
0
3
1
5.
Roberto Martins, Portugal
4
0
0
4
0

RESULTS: Joutsi-Street 1-0, Weinzinger-Street 1-0, Martins-Savitskiy 0-1, Martins-Street 0-1, Joutsi-Martins 1-0, Weinzinger-Martins 1-0, Joutsi-Weinzinger 1-0, Savitskiy-Street 1-0, Joutsi-Saviyskiy ½-½, Savitskiy-Weinzinger 1-0.

Non-Stop Group #5 (9.10.-27.11.2016).

#:
name
games
1-0:
½-½
0-1
points
1-2.
Alan Hollywell, United Kingdom
4
3
1
0
1-2.
Jukka Joutsi, Finland
4
3
1
0
3.
Colin John White, United Kingdom
4
2
0
2
2
4.
Ronald Galen, USA
4
1
0
3
1
5.
Glen Shaw, South Africa
4
0
0
4
0

RESULTS: Joutsi-Shaw 1-0, Joutsi-White 1-0, C.J.White-Hollywell 0-1, Joutsi-Galen 1-0, Shaw-Hollywell 0-1, Joutsi-Hollywell ½-½, Hollywell-Galen 1-0, Galen-Shaw 1-0, White-Shaw 1-0, Galen-White 0-1.

Non-Stop Group #4 (7.10.-3.11.2016).

#:
name
games
1-0:
½-½
0-1
points
1.
Charles Lucas, Malaysia
4
4
0
0
4
2.
Jukka Joutsi, Finland
4
3
0
1
3
3.
Russ Gordon, USA
4
2
0
2
2
4.
Mark Stansfield, New Zealand
4
1
0
3
1
5.
Petr Boucek, Czeck Republic.
4
0
0
4
0

RESULTS: Joutsi-Stansfield 1-0, Joutsi-Gordon 1-0, Joutsi-Boucek 1-0, Joutsi-Lucas 0-1, Gordon-Lucas 0-1, Boucek-Lucas 0-1, Lucas-Stansfield 1-0 Stansfield-Boucek 1-0, Gordon-Stansfield 1-0, Boucek-Gordon 0-1.

Non-Stop Group #3 (4.10.-28.12.2016).

#:
name
games
1-0:
½-½
0-1
points
1.
Väinö Airaksinen, Finland
4
3
0
1
3
2.
Jukka Joutsi, Finland
4
3
0
1
3
3.
Sami Vuori, Finland
4
2
0
2
2
4.
Erwin Weinzinger, Switzerland
4
2
0
2
2
5.
Jussi Auren, Finland
4
0
0
4
0

RESULTS: Joutsi vs. Vuori, Weinzinger 1-0, Joutsi-Airaksinen 0-1; Airaksinen, Auren vs. Weinzinger 0-1; Vuori-Airaksinen 0-1; Auren vs. Airaksinen, Vuori, Joutsi 0-1; Weinzinger-Vuori 0-1.

Non-Stop Group #2 ( 3.10.-3.11.2016).

#:
name
games
1-0:
½-½
0-1
points
1.
Jukka Joutsi, Finland
4
4
0
0
4
2.
Nazar Hamid, Sudan
4
3
0
1
3
3-4.
Sean Brian Martin, South Africa
4
1
1
2
3-4.
Michael Murray, South Africa
4
1
1
2
5.
Alphie Berg, USA
4
0
0
4
0

RESULTS: Joutsi-S.B.Martin 1-0, Joutsi-Murray 1-0, Murray-Hamid 0-1, Joutsi-Berg 1-0, Joutsi-Hamid 1-0, Hamid-Berg 1-0, Hamid-S.B.Martin 1-0, Berg-S.B.Martin 0-1, Berg-Murray 0-1, S.B.Martin-Murray ½-½.

Non-Stop Group #1 (2.10.-6.11.2016).

#:
name
games
1-0:
½-½
0-1
points
1.
Seppo Honkanen, Finland
4
4
0
0
4
2.
Jukka Joutsi, Finland
4
3
0
1
3
3-5.
Eric Crook, USA
4
1
0
3
1
3-5.
Jouni Nikkola, Finland
4
1
0
3
1
3-5
Claus Eisenhardt, Denmark
4
1
0
3
1

RESULTS: Joutsi-Honkanen 0-1, Crook-Eisenhardt 0-1, Nikkola-Joutsi 0-1, Joutsi-Crook 1-0, Joutsi-Eisenhardt 1-0, Hokkanen-Nikkola 1-0, Honkanen-Eisenhardt 1-0, Eisenhardt-Nikkola 0-1, Nikkola-Crook 0-1, Honkanen-Crook 1-0.

Tournament games:


[Väinö Airaksinen, Finland-Cliff Lewis, USA * NonStop * Group #17 * 2016 * D06]: 1. d4 d5 2. c4 Nf6 3. cxd5 Nxd5 4. e4 Nf6 5. Nc3 e6 6. Nf3 c6 7. Bf4 Nbd7 8. Bc4 Bb4 9. O-O Bxc3 10. bxc3 Nxe4 11. Qc2 Nef6 12. Rfe1 Nb6 13. Bd3 Nbd5 14. Bd2 Qd6 15. Rab1 b5 16. h4 Ng4 17. Bxh7 Ndf6 18. Ne5 Rxh7 19. Nxg4 Rxh4 20. Ne5 Rb8 21. Bg5 Rh5 22. Bd2 c5 23. dxc5 Qxc5 24. Bf4 Rb7 25. c4 Nd5 26. Bd2 b4 27. Rb3 f6 28. Bxb4 Nxb4 29. Qg6+ Kd8 30. Rd1+ Bd7 31. Nxd7 Rxd7 32. Rxd7+ Kxd7 33. Qf7+ Kd6 34. Qf8+ Kc6 35. Qe8+ Kd6 36. Qf8+ Kc6 37. Qe8+ ½-½.


[Pekka B. Roiha, Finland-Tim Burgess, UK * NonStop * Group #16 * 2016 * D21]: 1. d4 d5 2. c4 dxc4 3. Nf3 Bf5 4. e3 Bxb1 5. Rxb1 Nf6 6. Bxc4 Ne4 7. O-O a6 8. Qb3 Nd6 9. Rd1 b5 10. Bxf7+ Nxf7 11. Ne5 Nxe5 12. dxe5 Qc8 13. e6 h6 14. Qd5 Ra7 15. Qh5+ g6 16. Qxg6# 1-0.

[Panu Parikka, Finland-Tim Burgess, UK * NonStop * Group #16 * 2016 * D21]: 1. d4 d5 2. c4 dxc4 3. Nf3 Bf5 4. e3 e6 5. Bxc4 Nf6 6. Qb3 Be4 7. Nc3 Bxf3 8. gxf3 b6 9. Bd2 a6 10. d5 e5 11. Qa4+ Nbd7 12. Bxa6 Bc5 13. O-O-O O-O 14. Qc4 Nb8 15. Bb5 Bd4 16. exd4 Nxd5 17. Qxd5 Qxd5 18. Nxd5 c6 19. Ne7+ Kh8 20. Nxc6 Nxc6 21. Bxc6 Rac8 22. d5 Rfd8 23. Kb1 f6 24. Bb4 Rg8 25. Rhg1 f5 26. Bc3 e4 27. Rxg7 Rxg7 28. Rg1 Rcg8 29. d6 h5 30. d7 1-0.


[Jukka Joutsi, Finland-Tchouamou, Cameroon * NonStop * Group #14 * 2016 * D31]: 1. d4 d5 2. c4 e6 3. Nc3 c6 4. e4 Nf6 5. e5 Nfd7 6. Nf3 Be7 7. Bd3 dxc4 8. Bxc4 Nb6 9. b3 O-O 10. a4 Nd5 11. Qd2 Bb4 12. Bxd5 cxd5 13. Ba3 Nc6 14. Bxb4 Nxb4 15. Nb5 Nc6 16. O-O a6 17. Nd6 Ne7 18. Rac1 Nf5 19. Nxf5 exf5 20. Rfe1 Qe7 21. Rc5 Be6 22. Rec1 Rfc8 23. Rxc8+ Rxc8 24. Rxc8+ Bxc8 25. Qc3 Be6 26. g3 h6 27. Qc5 Qxc5 28. dxc5 Kf8 29. Nd4 Ke7 30. f4 f6 31. exf6+ Kxf6 32. Kf2 g5 33. Nxe6 Kxe6 34. Ke3 Kd7 35. b4 Kc6 36. fxg5 hxg5 37. h4 f4+ 38. Kf3 fxg3 39. hxg5 Kd7 40. b5 d4 41. c6+ bxc6 42. bxc6+ Kxc6 43. g6 d3 44. g7 d2 45. Ke2 g2 46. g8=Q 1-0.


[Panu Parikka, Finland-Rick Brown, USA * NonStop * Group #13 * 2016 * C34]: 1. e4 e5 2. f4 exf4 3. Nf3 d6 4. Bc4 Be7 5. d3 g5 6. h4 Bg4 7. hxg5 Bxg5 8. Nc3 Nd7 9. Nxg5 Bxd1 10. Nxf7 Qf6 11. Nd5 Kxf7 12. Nxf6+ Kxf6 13. e5+ dxe5 14. Kxd1 Ne7 15. Ke2 Nb6 16. Bb3 Rad8 17. g3 Kf5 18. Rh5+ Kf6 19. Kf3 Nf5 20. gxf4 Nd4+ 21. Ke4 Nxb3 22. fxe5+ Ke6 23. axb3 a6 24. c4 Nd7 25. Rh6+ Kf7 26. e6+ Kg7 27. Bg5 Rde8 28. Rg1 Nf8 29. Bf6+ Kxh6 30. Kf5 Ng6 31. Rh1+ 1-0.

[Francesco Massei, Italia-Jussi Holma, Finland * "NonStop" * Group #13 * 2016 * B27]: 1. e4 c5 2. Nf3 g6 3. d4 cxd4 4. Nxd4 Bg7 5. Be3 Nf6 6. Nc3 O-O 7. Qd2 Nc6 8. Nf3 h5 9. Bh6 Qb6 10. Bxg7 Kxg7 11. O-O-O a5 12. Nd5 Qc5 13. Nxf6 exf6 14. a3 d6 15. Qxd6 Qxf2 16. e5 fxe5 17. Nxe5 Rd8 18. Nd3 Qe3+ 19. Rd2 Rxd6 20. g3 Bf5 21. Be2 Nd4 22. Re1 Bxd3 23. cxd3 Rc8+ 24. Kb1 Qxd2 25. Rg1 Rc2 0-1.

[Jussi Holma, Finland-Rick Brown, USA * NonStop * Group #13 * 2016]: 1. c4 e5 2. Nc3 Qh4 3. Qa4 Bc5 4. g3 Qf6 5. e3 Qc6 6. Qxc6 dxc6 7. a3 Nf6 8. Nf3 e4 9. Ng5 h6 10. Ncxe4 Nxe4 11. Nxe4 Be7 12. b4 O-O 13. d4 Bf5 14. Bg2 Nd7 15. O-O Nb6 16. c5 Nd5 17. Bb2 Nf6 18. f3 Nxe4 19. fxe4 Bg4 20. h3 Be2 21. Rf2 Bc4 22. Rc1 Bb5 23. e5 Bg5 24. Re1 a5 25. h4 Be7 26. Be4 axb4 27. axb4 Ra4 28. Bc3 Ra3 29. Rc1 Rfa8 30. d5 cxd5 31. Bf3 c6 32. Bg4 Bd3 33. Rb2 Ra1 34. Rxa1 Rxa1+ 35. Kf2 Ra3 36. Bd4 Kh7 37. Rd2 Bc4 38. Bf5+ g6 39. Bc8 Ra7 40. Bd7 Ra8 41. e6 fxe6 42. Bxe6 Bf8 43. Kg2 Bg7 44. Bxg7 Kxg7 45. Rf2 Rf8 46. Rxf8 Kxf8 47. Kf3 Ke7 48. Bc8 Ba6 49. e4 Kd8 50. Bg4 d4 51. e5 Bd3 52. h5 g5 53. Be6 Ke7 54. Bc8 Ba6 55. Ke4 d3 56. Ke3 Kd8 57. Bf5 Ke7 58. Bxd3 Ke6 59. Bxa6 bxa6 60. Ke4 Kf7 61. Kf5 Ke7 62. e6 g4 63. Ke5 Ke8 64. Kd6 Kd8 65. e7+ Ke8 66. Ke6 a5 67. b5 cxb5 68. c6 1-0.


[Alan Hollywell, UK-Jukka Joutsi, Finland * NonStop * Group #12 * 2016 * A00]: 1. b4 e5 2. Bb2 d5 3. b5 e4 4. e3 a6 5. a4 Nf6 6. Ne2 Bc5 7. c4 dxc4 8. Ng3 Be6 9. Qc2 O-O 10. Bxc4 Bxc4 11. Qxc4 Be7 12. Nxe4 Nbd7 13. Nxf6+ Bxf6 14. d4 Nb6 15. Qb3 axb5 16. Nc3 bxa4 17. Nxa4 Nxa4 18. Rxa4 Rxa4 19. Qxa4 c5 20. Ke2 Qd5 21. f3 c4 22. e4 Qg5 23. g3 b5 24. Qa5 Re8 25. e5 Qf5 26. Qxb5 ½-½.

[Lasse Lampinen, Finland-Carsten Nilaus Pedersen, Denmark * NonStop * Group #12 * 2016 * C39]: 1. e4 e5 2. f4 exf4 3. Nf3 g5 4. h4 g4 5. Ne5 d6 6. Nxg4 Nf6 7. Nxf6+ Qxf6 8. Qh5 Nc6 9. Bb5 Bd7 10. Nc3 O-O-O 11. d3 Ne5 12. Bxd7+ Rxd7 13. Bd2 f3 14. Rf1 fxg2 15. Rxf6 g1=Q+ 16. Rf1 Qg3+ 17. Ke2 Qg6 18. Rf5 c6 19. Raf1 Qxh5+ 20. Rxh5 Bg7 21. b4 b5 22. Be3 Ng6 23. Nxb5 cxb5 24. Rxb5 Nxh4 25. Ra5 Kb8 26. Rxa7 Rxa7 27. Bxa7+ Kxa7 28. Rxf7+ Kb6 29. Rxg7 Ng6 30. c4 Ne5 31. d4 Nxc4 32. Kd3 Na3 33. e5 dxe5 {0} 34. dxe5 h5 35. e6 h4 36. e7 Nb5 37. a4 Nd6 38. a5+ Kc6 39. a6 h3 40. a7 h2 41. Rh7 Ra8 42. Rxh2 Rxa7 43. Rh7 Ra8 44. Kd4 Re8 45. Ke5 Kd7 46. Kd5 ½-½.

[Lasse Lampinen, Finland-Alan Hollywell, UK * NonStop * Group #12 * 2016 * C50]: 1. e4 e5 2. Nc3 Nf6 3. Bc4 Bc5 4. d3 0-0 5. h3 Nc6 6. Nf3 Na5 (= 1.e4 e5 2. Nf3 Nc6 3. Bc4 Bc5 4. Nc3 Nf6 5. d3 d6 6. h3 0-0) 7. Bb3 d6 8. O-O h6 9. d4 Nxb3 10. axb3 exd4 11. Nxd4 Bxd4 12. Qxd4 Re8 13. Re1 b6 14. b4 Bb7 15. f3 a6 16. Bd2 Qd7 17. b3 Rad8 18. Be3 Qe7 19. Qc4 Rc8 20. Bf2 Qe6 21. Bd4 Nd7 22. Qxe6 fxe6 23. b5 a5 24. Red1 e5 25. Be3 Nf6 26. Rd2 Rb8 27. g4 Rf8 28. h4 Rf7 29. Kg2 h5 30. g5 Nd7 31. Nd5 Bxd5 32. Rxd5 Nf8 33. c4 Ne6 34. Kg3 Rd8 35. Ra2 ½-½.

[Jukka Joutsi, Finland-Carsten Nilaus Pedersen, Denmark * NonStop * Group #12 * 2016 * D13]: 1. d4 d5 2. c4 c6 3. Nf3 Nf6 4. cxd5 cxd5 5. Nc3 Nc6 6. Bf4 Qb6 7. Qc2 e6 8. a3 Be7 9. e3 a6 10. Bd3 O-O 11. Bg5 h6 12. Bf4 Bd7 13. O-O Rac8 14. b4 Na7 15. h3 Nb5 16. Na4 Qd8 17. Qb3 Nd6 18. Rfc1 Bxa4 19. Qxa4 Nde4 20. Qd1 Nc3 21. Qe1 Nfe4 22. Rc2 Na4 23. Rxc8 Qxc8 24. Bxe4 dxe4 25. Ne5 Nb6 26. Rc1 Qe8 27. Rc7 f6 28. Nc4 Nxc4 29. Rxc4 Bd8 30. Qd1 ½-½.


[Jukka Joutsi. Finland-Essam Abbas, Egypt * NonStop * Group # 10 * 2016 * D31]: 1. d4 d5 2. c4 c6 3. Nc3 e6 (= 2. c4 e6 3. Nc3 c6) 4. e4 dxe4 5. Nxe4 Bb4+ 6. Nc3 Nf6 7. a3 Be7 8. Bf4 O-O 9. Nf3 b6 10. Be2 Bb7 11. O-O Nbd7 12. h3 Re8 13. Qd2 Nf8 14. Rad1 Ng6 15. Ne5 Nxf4 16. Qxf4 Qc7 17. c5 bxc5 18. dxc5 Rad8 19. Rxd8 Rxd8 20. b4 a5 21. Bc4 Bf8 22. Ne4 Nd5 23. Bxd5 cxd5 24. Ng5 f6 25. Nxe6 fxe5 26. Qxf8+ Rxf8 27. Nxc7 axb4 28. axb4 d4 29. Ne6 Re8 30. Nc7 Re7 31. Nb5 Ba6 32. Nd6 Bxf1 33. Kxf1 Rd7 34. b5 Kf8 35. Ke2 Ke7 36. Nc8+ Kd8 37. Nd6 Kc7 38. Kd3 g5 39. f3 h6 40. Ke4 Rxd6 41. cxd6+ Kxd6 42. g3 Kc5 43. f4 gxf4 44. gxf4 exf4 45. b6 Kxb6 46. Kxd4 ½-½.


[Petri Hämäläinen, Finland-Denis Hogan, Ireland * NonStop * Group #9 * 2016 * C22]: 1. e4 e5 2. d4 exd4 3. Qxd4 Nc6 4. Qd1 d6 5. Nc3 Nf6 6. Bd3 Be7 7. Be3 Ng4 8. Nf3 Nxe3 9. fxe3 Bg4 10. Be2 Bxf3 11. Bxf3 Bh4+ 12. g3 Bf6 13. Qd2 Ne5 14. Be2 O-O 15. O-O-O Bg5 16. h4 Be7 17. a3 c6 18. Qd4 c5 19. Qd5 Qd7 20. h5 a6 21. h6 g6 22. Rdf1 b5 23. b3 b4 24. Na4 Qc7 25. axb4 cxb4 26. Nb2 a5 27. Nc4 a4 28. Nxe5 dxe5 29. Bc4 axb3 30. Rxf7 Kh8 31. Rhf1 Rxf7 32. Qxf7 Bd6 33. Qf6+ 1-0.


[Väinö Airaksinen, Finland-Joaquin Quintana, Argentina * NonStop * Group #8 * 2016 * D31]: 1. d4 e6 2. c4 d5 3. Nc3 Bb4 4. Bd2 Bxc3 5. Bxc3 Nf6 6. e3 O-O 7. Bd3 a6 8. Nf3 c6 9. Qc2 h6 10. O-O b5 11. cxb5 cxb5 12. Bb4 Re8 13. Ne5 Nfd7 14. Bh7+! Kh8 15. Nxf7# 1-0.

[Norm Budman, USA - Väinö Airaksinen, Finland * NonStop * Group #8 * 2016 * B20]: 1. e4 c5 2. Na3 Nc6 3. c3 Nf6 4. Qe2 e5 5. Qf3 d5 6. exd5 Nxd5 7. Bc4 Be6 8. d3 Be7 9. Ne2 a6 10. h3 O-O 11. O-O b5 12. Bb3 f5 13. Qh5 f4 14. Qf3 Na5 15. Bc2 Nf6 16. Rd1 Bd5 17. Nxf4 Bxf3 18. Ne6 Qd5 19. Nc7 Qc6 20. Nxa8 Bxg2 21. Re1 Bxh3 22. Re4 Nxe4 23. dxe4 Qg6+ 24. Bg5 Qxg5+ 25. Kh1 Qg2# 0-1.


[John Rowe, Canada-Ruben Pauwels, Belgium * NonStop * Group #7 * 2016 * D37]: 1. d4 d5 2. c4 e6 3. Nc3 Nf6 4. Nf3 Bd6 5. c5 Be7 6. b4 c6 7. Ne5 O-O 8. e3 Nbd7 9. f4 Nxe5 10. dxe5 Ne8 11. Bd3 f5 12. O-O a5 13. Ba3 axb4 14. Bxb4 b5 15. Qf3 Nc7 16. a4 Ba6 17. axb5 cxb5 18. Ra5 Qb8 19. Qh3 h6 20. Qh5 Qe8 21. Qxe8 Rfxe8 22. Rfa1 Reb8 23. g3 g6 24. h3 Bd8 25. Na2 Ne8 26. Ra3 Ng7 27. Nc3 Ne8 28. Rxa6 Nc7 29. R6a5 Kf7 30. R1a3 Be7 31. Nxb5 Nxb5 32. Rxa8 ... (mate in 52) 1-0.


[Colin John White, UK-Alan Hollywell, UK * NonStop * Group #5 * 2016]: 1. e4 e5 2. Nf3 Nc6 3. Bc4 Bc5 4. d4 Nxd4 5. Nxe5 Qe7 6. Bxf7+ Kf8 7. Qh5 Nf6 8. Ng6+ Kxf7 9. Nxh8+ Kg8 10. Qd1 Qxe4+ 11. Be3 Nxc2+ 12. Kf1 Bxe3 13. Nc3 Qf5 14. Rb1 Qxf2# 0-1.

[Jukka Joutsi, Finland-Alan Hollywell, UK * NonStop * Group #5 * 2016 * C54]: 1. e4 e5 2. Nf3 Nc6 3. Bc4 Bc5 4. c3 Nf6 5. d4 exd4 6. e5 d5 7. Bb5 Ne4 8. cxd4 Bb6 9. Bxc6+ bxc6 10. Qc2 c5 11. dxc5 Bxc5 12. O-O O-O 13. Nbd2 Bb6 14. Nxe4 dxe4 15. Rd1 Qe7 16. Qxe4 Rb8 17. Ng5 g6 18. Bf4 h6 19. Nf3 g5 20. Bd2 Bb7 21. Qe2 Qe6 22. Bc3 Ba6 23. Qc2 Bb7 24. b3 Rbd8 25. Qe2 Qg4 26. h3 Qg3 27. Bb2 Rfe8 28. Rac1 Rd6 29. Kf1 Bxf3 30. Qxf3 Rxd1+ 31. Rxd1 Qxf3 32. gxf3 a5 33. a4 Kh7 34. Kg2 ½-½.


[Jukka Joutsi, Finland-Charles Lucas, Malaysia * NonStop * Group 4 * 2016]: 1. e4 c6 2. d4 d5 3. e5 Bf5 4. Nc3 e6 5. g4 Bg6 6. Nge2 h6 7. Nf4 Bh7 8. Be3 Bb4 9. Bg2 Qa5 10. Nh5 Bxc3+ 11. bxc3 Qxc3+ 12. Ke2 Bxc2 13. Nxg7+ Kf8 14. Qd2 Qc4+ 15. Ke1 Kxg7 16. Rc1 Qxa2 17. Qxc2 Qxc2 18. Rxc2 f6 19. Ke2 Nd7 20. exf6+ Ngxf6 21. h3 Nb6 22. g5 hxg5 23. f4 Nh5 24. Kf3 gxf4 0-1.

[Russ Gordon, USA-Charles Lucas, Malaysia * NonStop * Group #4 * 2016 * A45]: 1. d4 Nf6 2. g3 e6 3. c3 c5 4. Be3 Nd5 5. Qd2 Nxe3 6. Qxe3 Qb6 7. b3 Nc6 8. Nf3 cxd4 9. Nxd4 Bc5 10. Bg2 Nxd4 11. cxd4 Bxd4 12. Qg5 Bxa1 13. O-O Bf6 14. Qd2 d5 15. e4 dxe4 16. Bxe4 O-O 17. Qd3 g6 18. Qf3 Bg7 19. Nd2 Bd7 20. Bxb7 Rab8 21. Be4 Bb5 22. Rb1 Rfd8 23. Nc4 Bxc4 24. bxc4 Qc5 25. Rc1 Rb2 0-1.

[Petr Boucek, Czech Republic-Charles Lucas, Malaysia * NonStop * Group #4 * 2016 * B10]: 1. e4 c6 2. d3 d5 3. Be2 dxe4 4. dxe4 Qxd1+ 5. Bxd1 e5 6. Nf3 Bd6 7. O-O Nf6 8. Re1 Bg4 9. Nc3 Nbd7 10. Nd2 Bxd1 11. Nxd1 O-O-O 12. Nc4 Bc7 13. Nde3 Nxe4 14. Nf5 g6 15. Ne7+ Kb8 16. Rxe4 Rhe8 17. Nxc6+ bxc6 18. Be3 f5 19. Rh4 f4 20. Bxa7+ Kxa7 21. Rxh7 Kb8 22. Rd1 Nf6 23. Rxd8+ Rxd8 24. g3 Nxh7 0-1.


(Jukka Joutsi, Finland-Väinö Airaksinen, Finland * Non-Stop, Group 3 * October 2016]: 1. e4 e5 2. Nf3 Nc6 3. Bc4 Bc5 4. c3 Nf6 5. d4 exd4 6. cxd4 Bb4+ 7. Nc3 Nxe4 8. O-O Bxc3 9. d5 Bf6 10. Re1 Ne7 11. Rxe4 d6 12. Bg5 Bxg5 13. Nxg5 h6 14. Qh5 O-O 15. Rae1 Nf5 16. Ne6 fxe6 17. dxe6 Ne7 18. Rg4 Rf6 19. Rg6 Rxg6 20. Qxg6 Qf8 21. Qg4 d5 22. Bb3 Qf6 23. Ba4 c6 24. Bd1 Nf5 25. Bc2 Bxe6 0-1.

(Sami Vuori, Finland-Väinö Airaksinen, Finland * Non Stop * Group 3 - October 2016): 1. e4 e5 2. Nf3 d5 3. Nxe5 Bd6 4. d4 dxe4 5. Bc4 Bxe5 6. Qh5 Qxd4 7. Qxf7+ Kd8 8. Qf8+ Kd7 9. Bxg8 Nc6 10. Be6+ Kxe6 11. Qxh8 e3 12. O-O exf2+ 13. Kh1 Qh4 14. Qe8+ Ne7 15. g3 Qe4# 0-1.


[Michael Murray, South Africa-Nazar Hamid, Sudan * Non Stop * Group 2 - October, 2016]: 1. e4 e5 2. Nf3 Nc6 3. Bb5 Nf6 4. d3 Bc5 5. h3 Nd4 6. Nxd4 Bxd4 7. c3 Bb6 8. O-O c6 9. Ba4 O-O 10. Bg5 h6 11. Bd2 Bc7 12. Be3 b5 13. Bb3 d6 14. Nd2 Bd7 15. Nf3 Qc8 16. Nd2 a5 17. c4 a4 18. Bc2 b4 19. b3 a3 20. d4 d5 21. exd5 cxd5 22. cxd5 exd4 23. Bxd4 Bxh3 24. gxh3 Qxh3 25. f4 Qg3+ 26. Kh1 Bxf4 27. Bg1 Qh3+ 28. Bh2 Qxh2# 0-1.


[Jukka Joutsi, Finland-Seppo Honkanen, Finland * Non-Stop * Group #1 , October 2016]: 1. e4 c5 2. Nf3 d6 3. d4 cxd4 4. Nxd4 Nf6 5. Nc3 g6 6. Be3 Bg7 7. f3 Nc6 8. Qd2 O-O 9. O-O-O Bd7 10. Kb1 Rc8 11. g4 Ne5 12. Be2 b5 13. Ndxb5 Bxb5 14. Nxb5 a6 15. Nc3 Nc4 16. Bxc4 Rxc4 17. g5 Nd7 18. Qd3 Rxc3 19. bxc3 Qa5 20. Bd4 Ne5 21. Qf1 Rc8 22. Ka1 Nc4 23. Rd3 Rb8 0-1.

[Eric Crook, USA-Claus Eisenhardt, Denmark * NonStop * Group #1 * 2016]: 1. Nf3 Nf6 2. c4 e5 3. Nc3 d6 ( = 1. c4 e5 2. Nc3 Nf6 3. Nf3 d6) 3. 4. b3 Nc6 5. Bb2 d5 6. cxd5 Nxd5 7. e4 Nf4 8. Ne2 f6 9. d4 Bb4+ 10. Nd2? Nd3# 0-1.

[Seppo Honkanen, Finland-Jouni Nikkola, Finland * NonStop * Group #1 * 2016 * D16]: 1. d4 d5 2. c4 Nf6 3. Nc3 c6 4. Nf3 dxc4 (= 1. d4 d5 2. c4 c6 3. Nf3 Nf6 4. Nc3 dxe4) 5. a4 a5 6. e3 Be6 7. Be2 Bd5 8. O-O Ne4 9. Nxe4 Bxe4 10. Bxc4 e6 11. Nd2 Bd5 12. e4 Bxc4 13. Nxc4 Bb4 14. Be3 h5 15. Rc1 Nd7 16. e5 Be7 17. Qe2 g6 18. Rfe1 b6 19. Rc2 Bb4 20. Rec1 c5 21. Nd6+ Kf8 22. Qf3 f5 23. Qc6 cxd4 24. Bg5 Qxg5 25. Qxa8+ Kg7 26. Qxh8+ Kxh8 27. Nf7+ Kg7 28. Nxg5 Nxe5 29. Nxe6+ Kf6 30. Nxd4 Bc5 31. Rxc5 Nd3 32. Rc6+ Kg5 33. Nf3+ Kg4 34. R1c4+ Nf4 35. h3# 1-0.

[Seppo Honkanen, Finland-Claus Eisenhardt, Denmark * NonStop * Group #1 * 2016 * D31]: 1. d4 d5 2. c4 e6 3. Nc3 Bb4 4. Nf3 dxc4 5. a3 Bd6 6. e4 c5 7. dxc5 Bxc5 8. Qxd8+ Kxd8 9. Bxc4 Nf6 10. O-O Ng4 11. Bf4 Nc6 12. h3 Nf6 13. Rad1+ Bd7 14. Rd3 Nh5 15. Rfd1 Nf6 16. e5 Nh5 17. Rxd7+ Ke8 18. Ne2 Nd8 19. Bb5 Nc6 20. Rxb7 Rc8 21. Rc1 Kd8 22. Rxc5 Na5 23. Rd7+ Ke8 24. Rxc8# 1-0.