HARTLEPOOL United:
(J.Joutsi * 27.11.2012 ~ viimeisimmät lisäykset: 30.12.2012)


Chris Turner - Hartlepoolin managerina pariinkin otteeseen (1999-2002 ja 2008-10).

MANAGERIT: Nykyisin: John Hughes, aloitti 13.11.2012, Micky Barron 24 Oct, 2012 ~ 13 Nov, 2012, Neale Cooper 28 Dec, 2011 ~ 24 Oct, 2012, Micky Barron 06 Dec, 2011 ~ 28 Dec, 2011, Mick Wadsworth 19 Aug, 2010 ~ 06 Dec, 2011, Chris Turner 15 Dec, 2008 ~ 19 Aug, 2010, Danny Wilson 13 Jun, 2006 ~ 15 Dec, 2008, Paul Stephenson 08 Feb, 2006 ~ 13 Jun, 2006, Martin Scott 04 May, 2005 ~ 08 Feb, 2006, Neale Cooper 26 Jun, 2003 ~ 04 May, 2005, Mike Newell 21 Nov, 2002 ~ 30 May, 2003, Chris Turner 24 Feb, 1999 ~ 07 Nov, 2002, Paul Baker 18 Jan, 1999 ~ 24 Feb, 1999, Brian Honour 18 Jan, 1999 ~ 24 Feb, 1999, Mick Tait 04 Nov, 1996 ~ 18 Jan, 1999, Keith Houchen 20 Apr, 1995 ~ 04 Nov, 1996, David McCreery 01 Aug, 1994 ~ 20 Apr, 1995, John McPhail 24 Nov, 1993 ~ 09 Sep, 1994, Viv Busby 15 Feb, 1993 ~ 24 Nov, 1993, Alan Murray 17 Jun, 1991 ~ 15 Feb, 1993, Cyril Knowles 01 Nov, 1989 ~ 17 Jun, 1991, Bobby Moncur 02 Nov, 1988 ~ 27 Nov, 1989, John Bird 01 Nov, 1986 ~ 01 Oct, 1988, Billy Horner 01 Dec, 1984 ~ 01 Nov, 1986, Mike Docherty 01 Jun, 1983 ~ 15 Dec, 1983, John Duncan 01 Apr, 1983 ~ 14 Jun, 1983, Billy Horner 01 Oct, 1976 ~ 31 Mar, 1983, Ken Hale 01 Jun, 1974 ~ 01 Oct, 1976, Len Ashurst 01 Mar, 1971 ~ 01 Jun, 1974, John Simpson 01 May, 1970 ~ 01 Mar, 1971, Angus McLean 01 May, 1967 ~ 30 Apr, 1970, Brian Clough 01 Oct, 1965 ~ 01 May, 1967, Geoff Twentyman 01 Jun, 1965 ~ 01 Oct, 1965, Alvan Williams 01 Feb, 1964 ~ 31 May, 1965, Bob Gurney 01 Apr, 1963 ~ 31 Jan, 1964, Allenby Chilton 01 Jul, 1962 ~ 01 Apr, 1963, Bill Robinson 01 Nov, 1959 ~ 30 Jun, 1962, Ray Middleton 01 May, 1957 ~ 01 Nov, 1959, Fred Westgarth 01 Aug, 1943 ~ 01 Feb, 1957, Jimmy Hamilton 01 Jul, 1935 ~ 30 Sep, 1943, Jack Carr 01 Apr, 1932 ~ 01 Apr, 1935, Bill Norman 01 Aug, 1927 ~ 01 Apr, 1931, Jack Manners 01 Jun, 1924 ~ 31 Jul, 1927, David Gordon 01 Jul, 1922 ~ 31 May, 1924, Cecil Potter 01 May, 1920 ~ 01 Jul, 1922, Jack Manners 01 Aug, 1913 ~ 01 May, 1920, Percy Humphreys 01 Aug, 1912 ~ 31 May, 1913, Alfred Priest 01 Aug, 1908 ~ 31 May, 1912.

2001-02:

Antony Sweeney (k) - Hartlepoolin oma kasvatti, aloitti 13.10.2001 * PÄIVITYS: pelaa yhä kaudella 2012-13.

2003-04:

Toppari Ben Clark tuli Hartlepooliin lokakuussa 2004 Sunderlandista. Siirtyi Gateshead-seuraan kesällä 2010.

2006-07:

Andy Monkhouse - Tuli Hartlepooliin tammikuussa 2007 Swindonista. PÄIVITYS: Jatkoi Hartlepoolissa vielä 30.12.2012.

2007-08:

2008-09:

'League One'-liigassa (kolmas sarjataso).


Joe Porter - Hartlepoolin australialainen hyökkääjä tv-pelissä West Hamia vastaan 24.1.2009. West Hamin Julien Faubert Porterin kanssa kilpasilla. Porter pelasi Hartlepoolissa marraskuusta 2003 toukokuuhun 2009.

Urheilukanava esitti 24.1.2009 F.A.Cupin 4. kierroksen ottelun Hartlepool-West Ham, jonka valioliigalaiset voittivat ensimmäisen jakson lopun kahdella pikamaalilla 2-0.

Hartlepool:
(mv) Arran Lee-Barrett,
(p) Ritchie Humphreys,
(p) Michael Nelson,
(p) Ben Clark,
(p) Antony Sweeney,
(k) Matty Robson,
(k) Ritchie Jones,
(k) Michael Mackay,
(k) Gary Liddle,
(k) Andy Monkhouse,
(h) Joe Porter.

vaihtomiehet:
D.Foley (Jones),
Liam Henderson (Mackay).

Penkille jäivät:
(mv) Jan Budtz,
(p) Sam Collins,
(k) J. McCunnie,
(k) J.Rowell,
(k) A.Power.

Manageri: Chris Turner
(ex-ManU-maalivahti).

Toppari Michael Nelson - TV-pelin (24.1.2009) kapteeni. Tuli Hartlepooliin kesällä 2003 (Bury, £70.000). Nelson siirtyi pois Hartlepoolista 1.7.2009 isompiin ympyröihin (Norwich), kuten tv-pelin selostaja Tero Karhukin ennusteli. Tammikuussa 2011 Nelson jatkoi Scunthorpeen ja vuoden 2012 tammikuussa edelleen Kilmarnock-seuraan.

2009-10:

'League One'-liigassa (kolmas sarjataso).

Maalivahti Scott Flinders - Tuli Hartlepooliin 26.6.2009 Crystal Palacesta.

2010-11:

'League One'-liigassa (kolmas sarjataso).

2011-12:

'League One'-liigassa (kolmas sarjataso) ~ sijalla 13/24.

League One 2011-12 (kolmas sarjataso).


(28.12.2011): Neale Cooper palasi Hartlepool-manageriksi kuuden vuoden tauon jälkeen:

Neale Cooper korvasi 28.12.2011 Hartlepoolin managerina Mick Wadsworthin ja tuuranneen Micky Barronin.


Hartlepoolin kovan luokan vahvistus 13.5.2011 (Hull): perulainen Nolberto Solano (released 1.7.2012).

2012-13:

'League one'-liigassa (kolmas sarjataso).


(13.11.2012): John Hughes korvasi managerina epäonnistuneen Neale Cooperin:

John Hughes korvasi 13.11.2012 Hartlepoolin managerina Neale Cooperin ja tuuranneen Micky Barronin.


(29.12.2012):Uusi managerikaan ei auttanut ~Hartlepool pelannut 22 peliä ilman voittoa!

Kirjoitushetkellä (29.12.2012) Hartlepool on kirkkaasti kolmannen sarjatasonsa liigan viimeisellä sijalla. Hartlepool otti edellisen voittonsa 1.9.2012 ja on sen jälkeen pelannut 22 ottelua ilman voittoa - vain kuusi tasapeliä ja 16 tappiota.

PÄIVITYS: 29.11.2012 Hartlepool voitti heti kuin 'kurillaan' edellisen vuodatuksen jälkeen Sheffield Unitedin vieraissa 3-2.


'Mr. Hartlepool United' - Ritchie Humphreys ~ aloitti seurassa jo kesällä 2001 - ja jatkaa yhä (35v).


Mahdollisia kysymyksiä, korjauksia tai lisätietoja voi sivuston kokoajille lähettää helposti sähköpostilla:

PALAUTE (e-mail)

Takaisin Englannin jalkapallon etusivulle * FRONT PAGE.