COVENTRY City:
(Jukka Joutsi * 9.6.2016)

COVENTRYN managerit kautta aikojen:

Nykyisin: Mark Robins, aloitti 19.9.2012, Richard Shaw 27 Aug, 2012 - 19 Sep, 2012, Andy Thorn 23 Mar, 2011 - 27 Aug, 2012, Adrian Boothroyd 20 May, 2010 - 14 Mar, 2011, Chris Coleman 19-02-2008 04-05-2010, Frankie Bunn 11-02-2008 19-02-2008, John Harbin 11-02-2008 19-02-2008, Iain Dowie 19-02-2007 11-02-2008, Adrian Heath 17-01-2007 19-02-2007, Micky Adams 23-01-2005 17-01-2007, Adrian Heath 06-01-2005 23-01-2005, Peter Reid 05-06-2004 06-01-2005, Steve Ogrizovic 03-05-2004 05-06-2004, Eric Black 11-12-2003 03-05-2004, Gary McAllister 24-04-2002 11-12-2003, Steve Ogrizovic 16-04-2002 24-04-2002, Trevor Peake 16-04-2002 24-04-2002, Roland Nilsson 10-09-2001 16-04-2002, Gordon Strachan 05-11-1996 10-09-2001, Ron Atkinson 15-02-1995 05-11-1996, Phil Neal 23-10-1993 14-02-1995, Bobby Gould 24-06-1992 23-10-1993, Don Howe 07-01-1992 24-06-1992, Terry Butcher 14-11-1990 06-01-1992, John Sillett 02-06-1987 14-11-1990, George Curtis 13-04-1986 31-05-1987, Don Mackay 28-12-1984 13-04-1986, Bobby Gould 31-05-1983 28-12-1984, Dave Sexton 31-05-1981 31-05-1983, Gordon Milne 01-05-1974 31-05-1981, Joe Mercer 15-06-1972 01-05-1974, Bob Dennison 01-03-1972 01-06-1972, Noel Cantwell 01-10-1967 12-03-1972, Jimmy Hill 01-11-1961 30-09-1967, Billy Frith 01-09-1957 01-11-1961, Harry Warren 01-06-1956 01-09-1957, George Raynor 01-01-1956 01-06-1956, Jesse Carver 01-06-1955 31-12-1956, Charlie Elliott 01-10-1954 01-04-1955, Jack Fairbrother 01-12-1953 01-10-1954, Harry Storer 01-11-1948 01-12-1953, Billy Frith 01-02-1947 01-11-1948, Dick Bayliss 01-06-1945 01-02-1947, Harry Storer 01-06-1931 01-06-1945, James McIntyre 01-06-1928 01-02-1931, James Kerr 01-07-1924 01-02-1928, Albert Evans 01-06-1920 01-11-1924, Harry Pollitt 01-08-1919 31-05-1920, William Clayton 01-01-1919 31-10-1919, Frank Scott-Walford 01-08-1913 31-05-1915, Robert Wallace 01-08-1910 31-05-1913 ja H R Buckle 01-08-1909 31-05-1910.

1986-87 : Ylimmällä sarjatasolla:

_______________________________________

Coventry voitti F.A. Cup-finaalissa jatkoajalla Tottenhamin 3-2 (16.5.1987):

Takarivissä (vas): Greg Downs, Cyrille Regis, Keith Houchen, Brian Kilcline, Trevor Peake, Dave Bennett ja David Phillips.
Keskirivissä (vas): Micky Adams, Wayne Turner, Steve Sedgeley, Andy Williams, (mv) Steve Ogrizovic, Graham Rodger, Nick Pickering, Gareth Evans ja Lloyd McGrath.
Eturivissä (vas): Paul Culpin, Brian Borrows, managerit John Sillett ja George Curtis (?), Ian Painter ja Michael Gynn.

Mainittakoon, että eturivissä äärivasemmalla istuva Paul Culpin pelasi kesällä 1983 Suomessa toisella sarjatasolla (1. divisioona) GrIFK:n vihreäpaidoissa.

1995-96:

1996-97:

1997-98:

1998-99:

1999-2000:


Coventryn maalivahtilegenda Steve Ogrizovic.

Coventryn maalivahtilegenda Steve Ogrizovic päätti peliuransa 7.5.2000. Hän oli siirtynyt Coventryn maalivahdiksi 22.6.1984 - englantilaismaalivahdin aikaisemmat seurat olivat olleet ONRYC (1976-77), Chesterfield (1977), Liverpool (1977-82) ja Shrewsbury (1982-84).
Coventry Cityn pelipaidassa Ogrizovic ehti urallaan pelata huikeat 601 ottelua (liiga 507, FA Cup 34, liigacup 49 ja muut 11). Kirjoitushetkellä 5.12.1957 syntynyt Ogrizovic toimii Coventryn edustusmiehistön maalivahtivalmentajana Adrian Boothroydin alaisuudessa. Steve Ogrizovic on muutamia kertoja toiminut myös vt. managerina lyhyitä aikoja.

2000-2001:

2001-02:


Juho Mäkelän Coventry-leiristä Helsingin Sanomat uutisoi 9.11.2001. Mäkelä ei saanut siirtosopimusta aikaan Coventryn kanssa, vaan hänen täytyi odottaa kesään 2003 saakka päästäkseen etelään eli HJK:n riveihin. Kaudella 2005-06 Mäkelä pelasi jo Skotlannissa Hearts-seurassa.

2002-03:

2003-04:

2004-05:

2005-06:

2006-07:

Iain Dowie ~ Coventryn uusi manageri (alkaen 19.2.2007) - Adrian Heath astui sivuun.


Iain Dowie aloitti Coventryn managerina 19.2.2007. Dowien kiinnitys jatkui vain 11.2.2008 asti, jolloin hänet korvasi (parin vt-managerin jälkeen) Chris Coleman.
Kuvassa Dowie esittelee medialle uutta hankintaansa (6.7.2007): Michael Hughes, joka Dowien tapaa oli kotoisin Pohjois-Irlannista. Hughes oli pelannut Dowien alaisuudessa tämän toimiessa Crystal Palacen managerina 2003-06. Pelaajana Hughesin huippukaudet kuitenkin nähtiin nuoruusvuosina ManC- ja West Ham-paidoissa. Hughes lopetti pelaamisen Coventry-sopimuksen rauettua 1.6.2008.

2007-08:

2008-09:

2009-10:

2010-11:

Championship (2. sarjataso):

Coventry sijoittui Championship-liigassa sijalle 18/24..

LINKKI: Championship 2010-11 (sarjatilanne).



Coventry Cityn 20.5.2010 nimetty manageri Adrian 'Aidy' Boothroyd.

Chris Colemanin hiukan yli kahden kauden pesti Coventryn managerina päättyi 4.5.2010. Hänen tilalleen nimettin 20.5.2010 Adrian Boothroyd, joka oli toiminut ajalla 2.9.2009-20.5.2010 Colchesterin managerina. Aiemmin hän oli ollut Watfordin managerina vuosina 2005-08.

______________________________________


Vasemmalta: (p) Richard Keogh (Irlanti), (h) Marlon King (Jamaika) ja (k) Aron Gunnarsson (Islanti).

PÄIVITYS: Keogh (2012/7 Derby), King (2011/6 Birmingham) ja Gunnarsson (2011/7 Cardiff).
______________________________________

(4Pro1, 29.1.2011): F.A.Cup, 4. kierros: Birmingham-Coventry 3-2 (1-2).
Coventry: mv. Kieran Westwood, Richard Keogh, Martin Cranie, Richard Wood, Stephen O'Halloran, Carl Baker, Aron Gunnarsson, Conor Thomas ( Nathan Cameron, 81 ) , Clive Platt ( Fredy Eastwood, 80 ) , Marlon King ja Gary McSheffrey.
Vaihtomiehet: mv. Danny Ireland, David Bell, Lucas Jutkiewicz, Jordon Clarke ja Josh Ruffles (manageri: Adrian Boothroyd).

Kakkossarjatason Coventry aloitti tämän pelinsä valioliigan Birminghamin vieraana todella hurjana: Marlon King ampui vieraille johdon 1-0 jo 11. minuutilla ja Richard Wood jatkoi hämmennystä 26 minuutilla tekemällä vieraille jo luvut 2-0.
Lainamies Bentley ampui komeasti kaukaa yläputken kautta kavennuksen 2-1 (35min) ja Parnaby tasoitti pelin (2-2) 67 minuutin kohdalla. Mustavihreissä raitapaidoissa pelanneet vieraat saivat nähdä vanhaherra Kevin Phillipsin tekevän valioliigalaisille jatkoon oikeuttavan maalin 3-2 pelin 73. minuutilla.


Vasemmalta: (mv) Kieran Westwood (Irlanti), (p) Richard Wood (Englanti) ja (h) Clive Platt (Englanti).

PÄIVITYS: Westwood (2011/5 ~ Sunderland), Wood (yhä Coventry ~ 2012/12) ja Platt (2012/5 Northampton).

PÄIVITYS ~ Tammikuussa 2015 poistui Jordon Clarke viimeisenä seurasta Birmingham-ottelussa 2011 pelanneista Coventryn miehistöstä. Ura jatkui menestyksekkäästi mm. seuraavilla: (mv) Westwood (2011/7 * Sunderland), 8p) Richard Keogh (2012/7 * Derby) ja (h) Marlon King (2011/6 * Birmingham).


Andy Thorn ~ Coventryn uusi manageri (23.3.2011) - Andy Boothroyd sai mennä.


Kyseessä oli Andy Thornin ensimmäinen pesti managerin tehtävissä. Pelaajana hänen uransa oli sitäkin pitempi: Wimbledon 1984-88, Newcastle 1988-89, C.Palace 89-94, Wimbledon 1994-96, Hearts 1996 ja Tranmere 1996-98.

2011-12:

Championship (2. sarjataso):

Coventry sijoittui Championship-liigassa sijalle 23/24 ja putosi kolmannelle sarjatasolle.

LINKKI: Championship 2011-12 (sarjatilanne).


2012-13:

League One (kolmas sarjataso) - pudonneina:



Kokenut irlantilainen keskikenttämies Kevin Kilbane siirtyi Coventryyn 5.7.2012. Hänen aiemmat seuransa (lainapestejä ei huomioitu): Preston 1995-97, WBA 1997-99, Sunderland 1999-2003, Everton 2003-06, Wigan 2006-09 ja Hull 2009-12.




Richard Shaw ~ Coventryn uusi vt-manageri (27.8.2012) - Andy Thorn sai mennä.


Richard Shaw edusti pelaajana jo Coventrya vuodet 1995-2006. Sitä aiemmin hän oli pelannut C.Palacen paidassa 1986-95 (lainassa Hullissa 1989-90). Pelaajana Shaw päätti uransa Millwallissa 2006-08.


Mark Robins ~ Coventryn uusi manageri (19.9.2012) - muistetaan ManU-hyökkääjänä.


Mark Robins aloitti pelaajauransa ManU-hyökkääjänä vuosina 1986-92. Ura jatkui: Norwich 1992-95, Leicester 1995-98 ja sen jälkeen lukuisia pikkuseuroja - ulkomaillakin. Pelaajaura päättyi Burton Albionissa 2004-06. Managerina Robins on ehtinyt toimia kahdella kiinnityksellä ennen tätä Coventry-pestiä: Rotherham 2007-09 ja Barnsley 2009-11.


14.2.2013: Mark Robins sai potkut ~ tilalle Lee Carsley



8.3.2013: Steven Pressley nimitettiin Coventryn manageriksi ~ Lee Carsley sivuun.


2013-14:

League One (kolmas sarjataso) - toista peräkkäistä kautta:


2014-15:

League One (kolmas sarjataso) - kolmatta peräkkäistä kautta:


23.2.2015: Steven Pressley sai potkut ~ tilalle Neil McFarland ja Dave Hockaday:


Neil McFarland & Dave Hockaday.


2.3.2015: Tony Mowbray nimitettiin Coventryn manageriksi:


Tony Mowbray - muistetaan Middlesbroughin kovaluisena topparina.

2015-16:

League One (kolmas sarjataso) - neljättä peräkkäistä kautta:



Vasemmalla: Entinen Englannin maajoukkuemies JOE COLE siirtyi pelaajana Coventryn miehistöön 7.1.2016 Aston Villasta. Oikealla: Newcastlen lainamies Adam Armstrong ja Irlannin Ipswich-tulokas (tammikuu 2016) Stephen Hunt.

2016-17:

League One (kolmas sarjataso) - viidettä peräkkäistä kautta:


Mahdollisia kysymyksiä, korjauksia tai lisätietoja voi sivuston kokoajille lähettää helposti sähköpostilla:

PALAUTE (e-mail)

Takaisin Englannin jalkapallon etusivulle.