"Black Coffee Chess League * Season #4" (started: 1st June, 2017 * ending: 31.8.2017):

(Jukka Joutsi, Finland * up-dated: 1.9.2017).


RULES: #1) If two or more players will have same amount of points at the end of the tournament, the final positions will be ordered by the following system:
1) Their mutual game(s), 2) comparison (by the ICCF rules): points counted together - 100% from the total points of the opponents the player won,
50% from the points of the opponents the player played ½-½ and no points of the opponents the player lost
- and if still no difference: 3) the RedHotPawn ranking number, the bigger number - the better position.

* IMPORTANT: BLACK COFFEE CHESS LEAGUE ~ Season #4 ~ Playing time 1.6.-31.8.2017.
When the playing time is full (31st August, 2017) all games, which are still not finished, will be judged by the group of neutral referees.
This is to avoid total delay with a few slowly played games - like happened during previous seasons.


"1st Division".

1st Division: Seven (7) players in one group (one game against each other). The winner is "League Champion" (Fred Fournier).
The players in positions #6 and #7 will be relegated to the 2nd Division for the next season (Francesco Massei & Artur Savitskiy).
* After the season Airaksinen and Honkanen let us know, they are not able to take part in next season's league.
That's why also #2 positioned players (Willemse & Hamid) from 2. div. groups were promoted to 1st Division for the 5th season.

#:
name
games
1-0:
½-½
0-1
points
%
1.
Fred Fournier, France
6
4
2
0
5
83,3
2.
Wayne Jordaan, S-Africa
6
4
1
1
75
3.
Jukka Joutsi, Finland
6
3
3
0
75
4.
* Seppo Honkanen, Finland
6
2
1
3
41,7
5.
* Väinö Airaksinen, Finland
6
1
2
3
2
33,3
6.
Francesco Massei, Italy
6
1
1
4
25
7.
Artur Savitskiy, Russia
6
1
0
5
1
16,7

RESULTS: Joutsi vs. Honkanen, Airaksinen, Savitskiy 1-0; Fournier, Massei, Honkanen, Jordaan vs. Savitskiy 1-0; Joutsi vs. Massei, Jordaan, Fournier ½-½;
Jordaan, Savitskiy vs. Airaksinen 1-0, Airaksinen vs. Honkanen, Fournier ½-½, Massei vs. Honkanen, Airaksinen, Fournier, Jordaan 0-1; Fournier vs. Jordaan, Honkanen 1-0, Honkanen-Jordaan 0-1.

"2nd Division".

2nd Division: Group A: Five (5) players (one game against each others).
After the season the group "A" winner #1 (Loubser) will be promoted to "1st Division" and the player positioned #5 (Palmer) will be relegated to 3rd Division.
* As a replacement also #2 (Willemse) promoted to 1st Division..

Group A:

#:
name
games
1-0:
½-½
0-1
points
%
1.
Marcell Loubser, S-Africa
4
3
1
0
87,5
2.
Ken Willemse, S-Africa
4
3
0
1
3
75
3.
Rasmus Tamminen, Finland
4
2
1
1
62,5
4.
Ronald Galen, USA
4
1
0
3
1
25
5.
Joseph Palmer, USA
4
0
0
4
0
0

RESULTS: Tamminen-Willemse 0-1; Loubser, Tamminen, Willemse, Galen vs Palmer 1-0; Loubser, Willemse, Tamminen - Galen 1-0, Loubser-Tamminen ½-½, Loubser-Willemse 1-0-

Group B:

2nd Division: Group A: Five (5) players (one game against each others).
After the season the group "A" winner will be promoted to "1st Division" (Molvig) and the player positioned #5 (Brown) will be relegated to 3rd Division. As a replacement also #2 (Hamid * comparison) promoted to 1st Division.

#:
name
games
1-0:
½-½
0-1
points
%
1.
Torbjörn Molvig, Sweden
4
3
0
1
3
75
2.
Nazar Hamid, Sudan
4
2
1
1
62,5
3.
Cliff Lewis, USA
4
2
1
1
62,5
4.
James Gaunt, USA
4
1
0
3
1
25
5.
Rick Brown, USA
4
0
0
4
0
0

RESULTS: Hamid, Molvig, Gaunt, Lewis vs Brown 1-0, Molvig, Lewis, Nazar vs. Gaunt 1-0; Molvig-Hamid 1-0, Lewis-Hamid ½-½ (evaluated), Molvig-Lewis 0-0 (* = judgement by the rules).

"3rd Division".

Group A:

3rd Division: FIVE (5) players in one group (one game against each other).
The group winner (Rida) will be promoted to the 2nd Division for the next season.

#:
name
games
1-0:
½-½
0-1
points
%
1.
Nasser Rida, Syria (Turkey)
4
3
0
1
3
75
2-4.
Jussi Holma, Finland
4
2
0
2
2
50
2-4.
Sunil Shindekar, India
4
2
0
2
2
50
2-4.
Heipuu, Estonia
4
2
0
2
2
50
5.
Morris Nelms, USA
4
1
0
3
1
25

RESULTS: Holma vs. Nelms, Rida 0-1; Holma vs. Heipuu, Shindekar 1-0; Rida vs. Heipuu, Nelms 1-0. Nelms vs Heipuu, Shindekar 0-1, Heipuu-Shindekar 1-0-

Group B:

3rd Division: FIVE (5) players in one group (one game against each other).
The group winner (Garcia) and #2 (Taylor) will be promoted to the 2nd Division for the next season.

#:
name
games
1-0:
½-½
0-1
points
%
1.
Raul Garcia, Spain
4
4
0
0
4
100
2.
Ross Taylor, England
4
3
0
1
3
75
3.
Leo Geminis, Costa Rica
4
2
0
2
2
50
4.
Ian John Campbell, Scotland
4
1
0
3
1
25
5.
Jaska Tolonen, Finland
4
0
0
4
0
0

RESULTS: Geminis, Garcia, Taylor, Campbell vs. Tolonen 1-0, Garcia vs. Campbell, Geminis, Taylor 1-0; Taylor, Geminis vs. Campbell 1-0, Taylor-Geminis 1-0.

Group C:

3rd Division: SIX (6) players in one group (one game against each other).
The group winner (Beston) and ¤2 (Peterson) will be promoted to the 2nd Division for the next season.

#:
name
games
1-0:
½-½
0-1
points
%
1.
Alex Beston, England
5
4
0
1
4
80
2.
Steve D.Peterson, USA
5
4
0
1
4
80
3.
Raymond McCollum, USA
5
2
0
3
2
40
4.
John Rowe, Canada
5
2
0
3
2
40
5-6.
Terry Hanson, Mexico
5
1
0
4
1
20
5-6.
Jussi Auren, Finland
5
1
0
4
0
20

RESULTS: Peterson vs. Rowe, Hanson, McCollum 1-0; Peterson, Hanson, McCollum vs. Beston 0-1, McCollum-Rowe 1-0, Hanson-McCollum 1-0, Rowe-Hanson 1-0, Auren vs. McCollum, Beston, S.D.Peterson 0-1,
Rowe-Auren 0-1, Auren-Hanson 0-0 (* = judgement by the rules).

Black Coffee Chess League * Season #3

shakin alkusivulle * chess front page