"Black Coffee Chess League * Season #3" (started: 1st April, 2017):

(Jukka Joutsi, Finland * up-dated: 3.8.2017).


RULES: #1) If two or more players will have same amount of points at the end of the tournament, the final positions will be ordered by the following system:
1) Their mutual game(s), 2) comparison (by the ICCF rules): points counted together - 100% from the total points of the opponents the player won,
50% from the points of the opponents the player played ½-½ and no points of the opponents the player lost
- and if still no difference: 3) the RedHotPawn ranking number, the bigger number - the better position.


"1st Division".

1st Division: Seven (7) players in one group (one game against each other). The winner is "League Champion" (Fred Fournier).
The players in positions #6 and #7 will be relegated to the 2nd Division for the next season (Ronald Galen & Nazar Hamid).

#:
name
games
1-0:
½-½
0-1
points
%
1.
Fred Fournier, France
6
5
1
0
91,7
2.
Wayne Jordaan, S-Africa
6
4
2
0
5
83,3
3.
Francesco Massei, Italy
6
3
1
2
58,3
4.
Jukka Joutsi, Finland
6
2
3
1
58,3
5.
Seppo Honkanen, Finland
6
1
1
4
25
6.
Ronald Galen, USA
6
1
0
5
1
16,7
7.
Nazar Hamid, Sudan
6
0
0
6
0
0

RESULTS: Fournier vs Hamid, Massei, Galen, Honkanen, Joutsi 1-0; Galen vs. Jordaan, Joutsi, Massei, Honkanen 0-1; Massei, Jordaan, Honkanen vs. Joutsi ½-½;
Jordaan vs. Honkanen, Massei 1-0, Massei-Honkanen 1-0, Jordaan-Fournier ½-½, Joutsi, Massei, Jordaan, Galen, Honkanen vs. Hamid 1-0.

"2nd Division".

2nd Division: Group A: Five (5) players (one game against each others).
After the season the group "A" winner will be promoted to "1st Division" and the player positioned #5 will be relegated to 3rd Division.

Group A:

#:
name
games
1-0:
½-½
0-1
points
%
1.
Väinö Airaksinen, Finland
4
2
1
1
62,5
2.
Rick Brown, USA
4
2
0
2
2
50
3-4.
Torbjörn Molvig, Sweden.
4
1
2
1
2
50
3-4.
James Gaunt, USA
4
1
2
1
2
50
5.
John Rowe, Canada.
4
1
1
2
37,5

RESULTS: Airaksinen vs. Rowe, Brown 1-0, Gaunt-Airaksinen 1-0, Rowe-Brown 1-0, Brown-Molvig 1-0, Molvig vs. Gaunt, Airaksinen ½-½, Brown-Gaunt 1-0, Gaunt-Rowe ½-½. Molvig-Rowe 1-0.

Group B:

2nd Division: Group B: Six (6) players (one game against each others).
After the season the group "B" winner will be promoted to "1st Division" and the players positioned #5 and #6 will be relegated to 3rd Division.

#:
name
games
1-0:
½-½
0-1
points
%
1.
Artur Savitskiy, Russia
5
5
0
0
5
100
2.
Ken Willemse, S-Africa
5
3
0
2
3
60
3.
Rasmus Tamminen, Finland
5
3
0
2
3
60
4.
Cliff Lewis, USA
5
2
0
3
2
40
5.
Jussi Auren, Finland
5
2
0
3
2
40
6.
Raymond McCollum, USA
5
0
0
5
0
0

RESULTS: Tamminen vs. McCollum, Lewis, Auren 1-0; Tamminen vs. Willemse, Savitskiy 0-1; Savitskiy vs. McCollum, Lewis, Willemse, Auren 1-0; Lewis vs. Auren, McCollum 1-0; McCollum, Willemse-Lewis 1-0, Willemse vs. Auren 0-1.

"3rd Division".

Group A:

3rd Division: Two groups (A & B) with 5 players in both.
The group winners will be promoted to the 2nd Division for the next season.

#:
name
games
1-0:
½-½
0-1
points
%
1.
Marcell Loubser, S-Africa.
4
3
1
0
87,5
2.
Heipuu, Estonia.
4
3
0
1
3
75
3.
Pekka B. Roiha, Finland.
4
2
1
1
62.5
4-5.
Anthony Robert, New Zealand.
4
0
0
4
0
0 *
4-5.
Waleed Hussein, Egypt.
4
0
0
4
0
0 *

RESULTS: Loubser vs. Robert, Heipuu 1-0, Heipuu-Roiha 1-0, Roiha, Heipuu vs Robert 1-0, Roiha-Loubser ½-½; Hussein vs. Roiha, Heipuu, Loubser 0-1, * Hussein-Robert 0-0 (judgement).

Group B:

#:
name
games
1-0:
½-½
0-1
points
%
1.
Joseph Palmer, USA
4
4
0
0
4
100
2.
Pekka Roiha Jr (Eetu), Finland
4
1
2
1
2
50
3.
Jaska Tolonen, Finland
4
1
1
2
1
37,5
4.
Jussi Holma, Finland
4
1
1
2
1
37,5
5.
Morris Nelms, USA
4
1
0
3
1
25

RESULTS: Roiha Jr, Holma vs. Nelms 1-0, Nelms-Tolonen 1-0; Roiha Jr, Tolonen, Holma, Nelms vs. Palmer 0-1; Holma-Tolonen 0-1, Holma, Tolonen vs. Roiha Jr. ½-½.

Black Coffee Chess League * Season #2

Black Coffee Chess League * Season #4

shakin alkusivulle * chess front page