"Black Coffee Chess League * Season #10" (Playing time: 1.1.-30.4.2019):

(Jukka Joutsi, Finland * up-dated: 25.7.2019).


RULES: #1) If two or more players will have same amount of points at the end of the tournament, the final positions will be ordered by the following system:
1) Their mutual game(s), 2) comparison (by the ICCF rules): points counted together - 100% from the total points of the opponents the player won,
50% from the points of the opponents the player played ½-½ and no points of the opponents the player lost. 3) If even that comparison doesn't make the difference, the positions are shared.

BLACK COFFEE CHESS LEAGUE ~ Season #10 ~ Playing time 1.1.-30.4.2019.
When the playing time is full (30.4.2018) all games (positions), which are still not finished, will be judged by the group of neutral referees.

"1st Division".

1st Division: Seven (7) players in one group (one game against each other). Winner: Ern Czibere ~ congratulations!
The player in position #7 (Beston) will be relegated to the 2nd Division for the next season.

#:
name
games
1-0:
½-½
0-1
points
%
1.
Ern Czibere, Hungary
6
3
3
0
75 (11)
1.
Jukka Joutsi, Finland
6
3
3
0
75 (10½)
3.
Raul Garcia, Spain
6
3
2
1
4
66,7
4.
Fred Fournier, France
6
2
3
1
58,3
5.
Panu Parikka, Finland
6
1
4
1
3
50
6.
Kenneth Borg, Malta
6
1
1
4
25
7.
Alex Beston, England
6
0
0
6
0
0

RESULTS: Garcia, Borg, Fournier, Parikka, Joutsi, Czibere vs. Beston 1-0; Fournier, Garcia, Czibere, Borg vs. Parikka ½-½, Parikka, Borg vs. Joutsi 0-1, Joutsi vs. Garcia, Czibere, Fournier ½-½;
Borg-Fournier 0-1, Fournier, Borg vs. Garcia 0-1, Fournier-Czibere ½-½, Czibere vs. Borg, Garcia 1-0.

"2nd Division".

2nd Division: Group A: Five (5) players (one game against each others).
After the season the group winner (Veistämö, Finland) did not use his promotion to "1st Division" ~ the players positioned #4-5 (Stephen Mbuso & T.Molvig) will be relegated to 3rd Division.

Group A:

#:
name
games
1-0:
½-½
0-1
points
%
1.
Kari Veistämö, Finland
4
4
0
0
4
100
2.
Artur Savitskiy, Russia
4
3
0
1
3
75
3.
Philip Butler, England
4
2
0
2
2
50
4-5.
Torbjorn Molvig, Sweden
4
0
0
4
0
0
4-5.
Steven Mbuso, Zimbabwe
4
0
0
4
0
0

RESULTS: Butler, Veistämö, Savitskiy vs. Mbuso 1-0, Savitskiy-Butler 1-0, Veistämö vs. Butler, Savitskiy, Molvig 1-0; Butler, Savitskiy-Molvig 1-0, Molvig-Mbuso 0-0 (judgement).

Group B:

2nd Division: Group A: Five (5) players (one game against each others).
After the season the group winner (Seppo Honkanen) will be promoted to "1st Division" and the player positioned #5 (Bob Kramer * decisive mutual game) will be relegated to 3rd Division.

#:
name
games
1-0:
½-½
0-1
points
%
1.
Seppo Honkanen, Finland
4
3
1
0
87,5
2.
Heiska Järvenpää, Finland
4
2
1
1
62,5
3.
Rasmus Tamminen, Finland
4
2
0
2
2
50
4.
Nazar Hamid, Sudan
4
1
0
3
1
25
5.
Bob Kramer, USA
4
1
0
3
1
25

RESULTS: Honkanen vs. Hamid, Tamminen, Kramer 1-0, Tamminen vs. Hamid, Järvenpää 1-0, Järvenpää vs Hamid, Kramer 1-0, Kramer-Tamminen 1-0, Järvenpää-Honkanen ½-½, Hamid-Kramer 1-0.

"3rd Division".

Group A:

Five (5) players (one game against each others).
After the season the group winner (#1 - Wong, Malaysia) will be promoted to "2nd Division"

#:
name
games
1-0:
½-½
0-1
points
%
1.
Daniel Wong, Malaysia
4
4
0
0
4
100
2.
Pekka B. Roiha, Finland
4
2
1
1
62,5
3.
Steve D. Peterson, USA
4
2
0
2
2
50
4.
Aulis Rasku, Finland
4
1
1
2
37,5
5.
Nasser Rida, Syria/Turkey
4
0
0
4
0
0

RESULTS: Wong vs. Rasku, Roiha, Peterson 1-0, Rida vs. Rasku, Roiha, Wong 0-1; Roiha-Peterson 1-0, Rasku, Rida vs. Peterson 0-1, Rasku-Roiha ½-½.

Group B : Five (5) players (one game against each others).
After the season the group winner (Väinö Airaksinen) will be promoted to "2nd Division".

#:
name
games
1-0:
½-½
0-1
points
%
1.
Väinö Airaksinen, Finland
4
3
0
1
3
75
2-4.
Joseph Palmer, USA
4
2
0
2
2
50
2-4.
Mark Carter, England
4
2
0
2
2
50
2-4.
Ben Finnström, Finland
4
2
0
2
2
50
5.
John Rowe, Canada
4
1
0
3
0
25

RESULTS: Palmer vs. Finnström, Rowe 1-0; Finnström vs. Rowe, Carter 1-0; Carter vs. Airaksinen, Palmer 1-0; Palmer, Rowe, Finnström vs. Airaksinen 0-1, Rowe-Carter 1-0.

shakin alkusivulle * chess front page